‏‫‏عذرخواهی‏‫

* تو فرهنگ ما رسمی هست به نام حلالیت طلبیدن. خیلی هم عالی. اصولا اخلاق حکم میکنه که اگر حقی از کسی بر گردن داریم باید اون حق رو ادا کنیم و یا از فرد مورد نظر بخوایم که اون حق رو بر ما ببخشه. و این کار مستلزم این هست که اول به تعهداتمون نسبت به افراد رو در یک کفه ترازو بذاریم و رفتار و کردارمون در برابر اونها رو در کفه ذیگه .حالا اگر کوتاهی یا اشتباهی داشتیم اون رو بپذیریم. بعد یا جبران کنیم و یا معذرت خواهی کنیم. 

**حلالیت طلبیدن و در کل معذرت خواهی رسم خوبی هست. اما عموماً لحظات آخر مثل لحظه ی مرگ یا لحظه ی وداع و ... انجام میپذیره. تو اون لحظات هم فرد مورد نظر در شرایطی قرار میگیره که بنا به دلایل متعدد چاره ای نداره جز حلال کردن. فکر کنید کسی در حال احتضار باشه و از شما بخاد که حلالش کنید. چند درصد میگن من  نمیبخشمت؟ اما ایا واقعا این برای هر کدوم  از دو طرف فایده ای داره؟

چرا میترسیم از معذرت خواهی و حتی ازش متنفریم ؟ به هر قیمتی شده این کار رو به عقب میندازیم. تا آخرین لحظه؟ 

***  اصولا هیچ کسی برای کار درستی و یا کاملی که کرده معذرت خواهی نمیکنه.  وقتی معذرت خواهی میکنیم در مینیمم ترین حالت فهمیدیم که  مشکلی وجود داشته  و میتونسته بهتر باشه. پس در بدترین حالتش باز هم یه نفعی برا خودمون داره. 

  ما  خودمون رو کامل میدونیم و از نقص واهمه داریم. توجه کردین خیلی کار ها میکنیم که خودمون رو کامل و بزرگ نشون بدیم.  نتیجه ش هم مشخصه. یک چیز کامل چیزی برای بهبود نداره. به همین دلیل رشد نمیکنیم. 

****  مقصر هم نیستیم ها. محیطی که زندگی میکنیم این فرهنگ رو به صورت تدریجی به ما یاد میده. جوری که خودمونم اصلا متوجه نمیشیم  چه بلایی سر خودمون میاریم. نژاد آرایایی کامل هست. ما نوادگان کوروش کبیر هستیم... دین ما کامل ترین دین جهان هست.

****ما میترسیم و حتی متنفریم از معذرت خواهی بنا به خیلی دلایل. اولا  مسئولیت پذیر نیستیم. چون  مسئولیت پذیری یک ناهنجاری در اجتماع هست و در خلاف جهت عرف جامعه. فکر کنید... هر کی که بیشتر کلاه برداری کنه و بیشتر بپیچونه میشه زرنگ.  هر کی زحمت زیاد بکشه  و درست کار کنه میشه احمق و پپه ( بلانسبت  شما). دلیل بعدی  چون تنبل هستیم و حال نداریم برای درست کردن اشتباهامون و خیلی دلایل دیگه. 

Add comment


Security code
Refresh

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates